fbpx
Menu Zamknij

Jak zaprojektować kuchnię z wyspą? 10 dobrych praktyk

Wyspa kuchenna jest od jakiegoś czasu bardzo modna. Nowoczesne budynki oferują coraz to bardziej przestronne pomieszczenia, co sprzyja realizacji takiej kuchni. Największym motywatorem jest jednak jej funkcjonalność, dzięki której możemy podnieść efektywność pracy oraz mieć przyjemność z gotowania. Kuchnie z wyspą korzystają z planu trójkąta roboczego, co łatwo jest sobie wyobrazić. Czy jednak powinniśmy się kierować sztywnymi wytycznymi w trakcie planowania kuchni z wyspą? Jeśli tak, to jakimi?

Zacznijmy jednak od pytania, czym jest wyspa kuchenna?

Rysunek z planem kuchni, w której jest wyspa kuchenna.
Przykładowy plan kuchni z wyspą

Wyspa kuchenna (inaczej: blok kuchenny) to element otwartych kuchni, posiadający zlew lub zlew oraz kuchenkę. Umiejscowiona jest tam, gdzie w zamkniętej kuchni typu L lu U zwykle znajduje się stół.

Jak możesz zauważyć, wpasowanie wyspy w dużej i otwartej kuchni jest dość łatwe. Rozmiar to jednak nie wszystko. Dlatego też, ergonomiczne rozplanowanie kuchni będzie bazowało na trójkącie roboczym.

Wyspa kuchenna w urządzonej na biało kuchni, zdjęcie przykładowe.
Przykład wyspy kuchennej

Trójkąt roboczy w kuchni. Czym jest i w czym pomaga?

Rysunek schematyczny z planem kuchni z tzw. trójkątem roboczym.
Trójką roboczy w kuchni

Kuchenny trójkąt pracy to zasada planowania przestrzeni kuchennej w trzech strefach przeznaczonych do innych czynności.

Aranżacja takiej przestrzeni pozwala sprawniej poruszać się po kuchni. Trójkąt jest zaplanowany z myślą o procesie pracy występującym w kuchni. Dzięki zasadom jego funkcjonowania, z łatwością przygotujesz składniki zaraz po wyjęciu ich z lodówki, przeniesiesz do kuchenki, a brudne naczynia trafią wprost do zlewu.
Jak więc wykorzystać 100% wydajności trójkąta? Oto dziesięć dobrych praktyk, które podpowiadają jak zaaranżować wyspę kuchenną w planie trójkąta roboczego.

Wyspa kuchenna pokazana w przykładowej kuchni.
Przykład kuchni z wyspą

Wyspa kuchenna 10 zasad jej planowania

1. Drzwi do kuchni powinny być szerokości min. 81,5 cm

Kuchnia jest pomieszczeniem, do którego zazwyczaj wnosisz i wynosisz różne przedmioty. Siatki z zakupami czy tacę z talerzami gorącej zupy. Dlatego też wygodniej i przede wszystkim bezpieczniej będzie zachować minimalną szerokość przejścia.

2. Niech żadne drzwi nie zatrzymują się na szafkach i elementach wyposażenia kuchni

Szafki i szuflady, których nie możesz otworzyć na oścież, są nie tylko irytujące, ale też ograniczają rozmiar przedmiotów, jakie możesz w nich umieścić. Dodatkowo ciągle obijające się drzwiczki szybko się niszczą. W związku z tym planując kuchnię (nie tylko taką z wyspą kuchenną), warto mieć to na uwadze.

3. Dystans pomiędzy strefami kuchennymi

W kuchni z trzema stanowiskami do pracy, suma odległości między nimi nie powinna przekraczać ośmiu metrów. Boki trójkąta, w którym wierzchołkami są stanowiska pracy, nie powinny być mniejsze niż 1,2 m i większe niż 2,8 m. Jeżeli kuchnia posiada więcej niż trzy stanowiska, dystanse powinny mieścić się w tych samych przedziałach.

4. Odseparowanie stref roboczych

Strefy robocze w kuchni to małe przestrzenie, w których odbywa się konkretny zakres czynności (bp. gotowanie, zmywanie), a pomiędzy nimi odbywa się komunikacja. Żadna ze stref nie powinna być oddzielona od drugiej wysoką szafką, lodówką czy innym elementem o dużych gabarytach. Zapewnij sobie wygodną komunikację między nimi. Z pewnością ułatwi Ci to pracę i pomoże zachować porządek.

5. Wyznacz kuchenny trójkąt roboczy we własnej strefie

Odseparowanie strefy, w której pracujesz, przygotowujesz i wydajesz posiłki, to podstawa. To miejsce w strefie kuchennej nie powinno być jednocześnie przejściem pomiędzy innymi miejscami w domu, np. łazienką a salonem. Jeśli rozważnie zlokalizujesz kuchnię, zaoszczędzisz sobie przykrych zderzeń z innymi domownikami.

6. Szerokość przejść w strefie kuchennej

Wyobraź sobie wąską kuchnię, gdzie musisz przeciskać się pomiędzy zabudową na obu ścianach. Taki układ nie będzie miał nic wspólnego z dobrymi praktykami projektowania kuchni. Jeżeli jednak zapewnisz sobie minimum 110 cm szerokości na przejście, codzienne przygotowania pójdą o wiele sprawniej. Czasem mówi się, że gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. Aby usprawnić pracę wielu osób w kuchni, należy im przede wszystkim zapewnić przynajmniej 125 cm szerokości, czyli tyle, by mogły się swobodnie mijać.

7. Chodnik o szerokości 95 cm

Droga prowadząca do wyjścia z kuchni powinna być łatwa do przebycia. Nie dlatego, że wychodząc z kilkoma talerzami pachnącej zupy, myśli się tylko o jedzeniu, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Domowników i zupy.

8. Prześwit między stołem a ścianą

W części jadalnej, gdzie żaden ruch nie przechodzi za siedzeniami, zapewnij 85 cm wolnego miejsca od krawędzi stołu do ściany lub każdego obiektu stojącego na drodze. Jeżeli planujesz przechodzić za siedzeniami, przygotuj 95 lub 115 cm aby swobodnie podawać posiłki.

9. Prześwit pomiędzy siedzeniami

Siedziska w kuchni powinny posiadać przynajmniej 75 cm odstępu między sobą. Powinieneś też pamiętać o 45 cm prześwitu między kolanami wszystkich siedzących osób. Dzięki temu wszystkim będzie wygodniej.

10. Gdzie umieścić zlew?

Jeżeli jednokomorowy zlewozmywak jest jedyną rozsądną opcją w twojej kuchni, umieść go w sąsiedztwie kuchenki i lodówki. Optymalnym rozwiązaniem będzie umieścić go pomiędzy tymi strefami.

Na koniec jeszcze jedna rada, oświetlenie. Światło w kuchni powinno być przemyślane tak, by padało na blaty bez przeszkadzającego w pracy cienia. O tym, jakie i jak wybrać oświetlenie do kuchni dowiecie się z innego wpisu.

Znając podstawowe zasady planowania kuchni z wyspą, z pewnością ułatwisz sobie nie tylko projektowanie jej we własnym domu, ale i zagwarantujesz sobie szczęśliwe i bezpieczne jej użytkowanie.

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, zapraszamy do przeczytania naszych innych artykułów:

Oświetlenie w kuchni

Ergonomia w kuchni

Strefy kuchenne kontra trójkąt roboczy. Co wybrać?

Źródła:Wikipedia – Kitchen
Wikipedia – Kitchen Work Triangle
NKBA (National Kitchen & Bath Associacion) – Kitchen Guidelines