fbpx
Menu Zamknij

Wiatrołap – jak urządzić funkcjonalny przedsionek?

W poprzednim wpisie znalazło się kilka pomysłów na urządzenie małego mieszkania, tym razem zajmiemy się tym, jak urządzić wiatrołap. Na pierwszy rzut oka zbędne pomieszczenie, znajdujące się pomiędzy wnętrzem domu, a resztą świata. Czy przedsionek jest potrzebny i co zrobić by stał się niezastąpiony? Czy funkcjonalne urządzenie wiatrołapu jest w ogóle możliwe?

Wiatrołap – jak urządzić funkcjonalny i stylowy przedsionek?

Nie jest obowiązkowym elementem każdego domu, jednak niesie ze sobą wiele zalet. Jak urządzić przedsionek domu z pomysłem? Jak sprawić, by był miejscem nie tylko na brudne buty i mokre kurtki? Poznaj 5 pomysłów na to, jak urządzić wiatrołap.

Przykład jak urządzić przedsionek
Wiatrołap można urządzić estetycznie i funkcjonalnie

Czym właściwie jest wiatrołap?

Wiatrołap to inaczej sień – przedsionek, który oddziela wejście do domu od części mieszkalnej. Podstawowym zadaniem tego pomieszczenia jest utrzymanie stałej temperatury w części mieszkalnej. Wpływa to nie tylko na komfort lokatorów, ale może też obniżyć koszty ogrzewania podczas zimniejszych miesięcy.

Dawniej systemy izolacyjne budynków nie były tak zaawansowane jak dziś, dlatego rola sieni była kluczowa. Utrzymanie ciepła w mieszkaniu z oknami i drzwiami starego typu, wymagałoby nieprzerwanego dogrzewania jego pomieszczeń, by zastąpić wciąż uciekające ciepłe powietrze.

Czy każdy dom musi mieć wiatrołap?

Obecnie wiatrołap nie jest już obowiązkowym elementem domu. Wg prawa może być zastąpiony kurtyną powietrzną lub innym elementem chroniącym pomieszczenia mieszkalne przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza. Przepisy zostawiają więc miejsce na kreatywne rozwiązania.

5 pomysłów, jak urządzić wiatrołap

Zastanawiasz się, jak urządzić wejście do domu? Oprócz zabezpieczenia wnętrza od napływu zimna, przedsionek może spełniać inne funkcje. To pomieszczenie jest świetnym miejscem na pozostawienie wychłodzonych ubrań, zabłoconych butów czy mokrego parasola.
Takie wykorzystanie wiatrołapu pomaga w utrzymaniu czystości części mieszkalnych, lecz łatwo może też stać się graciarnią. Jak temu zapobiec?

1. Kawałek podłogi dla każdego lokatora

Wiatrołap z wydzielonymi strefami dla każdego domownika.
Wiatrołap z wydzielonym miejscem dla każdego domownika

Każdy chciałby mieć swój własny kawałek przestrzeni, gdzie łatwo odnajdzie własne rzeczy. Można to zorganizować również w wiatrołapie. Dzięki wygospodarowaniu kącika dla każdego domownika, nie będą oni musieli za każdym razem przekopywać się przez ocean butów czy grubą warstwę płaszczy, by odnaleźć własne rzeczy.
Łatwiej będzie zagospodarować taki kącik dla każdego, jeśli jest was tylko dwoje. Przy dużej rodzinie będzie to trudniejsze, ale taki podział to ogromna zaleta, szczególnie kiedy trzeba szybko wyjść z domu. Możesz dodatkowo wykorzystać etykiety, by oznaczyć do kogo należy każdy z kącików. Jeśli przedsionek jest wystarczająco duży, możesz zaaranżować także przestrzeń dla gości.

2. Wiadomości, notatki, listy

Tablica kredowa w wiatrołapie, na niej spisana lista zakupów.
Tablica kredowa w wiatrołapie umożliwi Ci spisanie listy zakupów

Pamięć jest zawodna, dlatego na lodówce zawieszasz listy kończących się produktów, na monitorze listy zadań do wykonania. Wiatrołap może być więc świetnym miejscem na przypomnienie Ci o spotkaniu lub zakupach, a dzieciom o pracy domowej.
Aby połączyć taką funkcjonalność z dobrym designem, wykorzystaj tablicę. Do wyboru masz tradycyjną czarną tablicę kredową, białą tablicę do pisania flamastrami lub tablicę korkową. Każde z tych rozwiązań jest świetnym sposobem, by nie zapomnieć o czymś ważnym. Można tam też zostawić jakąś miłą wiadomości mężowi lub żonie.

3. Ławeczka dla zmęczonych nóg

Ława w wiatrołapie do zdejmowania butów.
Dzięki ławie w wiatrołapie łatwiej zdejmiesz buty

Wracając do domu po całym dniu chodzenia po mieście, z długiego spaceru lub wieczornego biegania, myślisz tylko o tym, żeby usiąść. Czy przedsionek nie będzie idealnym miejscem na to, by wreszcie dać nogom chwilę wytchnienia? Niewielka ławka lub taboret ułatwi zdejmowanie obuwia i da chwilę relaksu przed wejściem do domu. Dodatkowo jest też lepszym miejscem na odłożenie zakupów, niż zimna podłoga.

4. Miejsce do osuszenia

Wiatrołap z miejscem do suszenia butów.
W wiatrołapie możesz też suszyć mokre po deszczu buty i ubrania

Zdarza się, że wracasz do domu w zupełnie przemoczonym ubraniu? Pomyśl nad zamontowaniem paru sznurków do suszenia przemoczonych okryć. Wiatrołapy są dobrze wentylowane, dzięki czemu rozwieszony mokry płaszcz wyschnie szybko.

5. Pralnia w wiatrołapie

Wiatrołap z pralką.
W wiatrołapie możesz też urządzić pralnię

Nie każdy dom jest tak duży, by można było wygospodarować całe pomieszczenie na pralnię, a hałaśliwa pralka w łazience czy kuchni nie zawsze zdaje egzamin. W takim przypadku może okazać się dobrym pomysłem, by pralkę umieścić w przedsionku. Wiążę się to z doprowadzeniem do niego instalacji wodnej i kanalizacyjnej, ale w niektórych projektach domu może być to bardzo proste.

Jeśli zainteresował Cię ten wpis, zapraszamy Cię do przeczytania artykułu o tym, jak urządzić kawalerkę.